Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výroba svíček ve svíčkárně

4. 2. 2015

 

Výroba svíček ve Švermově
 
My, členky LKŽ Jitřenka a Violka nejsme žádné svíčkové báby, ale přesto jsme se šly podívat spolu s členy 3.MO SDČR Kladno do Švermova na Havlíčkově náměstí, kde sídlí manufakturní výroba svíček fa Vála, která existuje již 20 let. Vedoucí nás nejprve teoreticky seznámil s výrobou svíček. Přiznal, že sbíral zkušenosti i v zahraničí. Základní surovinou je parafín a nejkvalitnější je z Číny. Je to produkt z ropy, který vzniká jako odpad při její rafinérii.
Ve svíčkárně najdeme velké množství svíček různých velikostí a tvarů i vůní. Je důležité při jejich lití stanovit správnou teplotu a  sílu knotu. Jsou vyráběny k různým příležitostem v současné době je to svátek sv. Valentýna a k Velikonocům.
Poté jsme přešli do prostor vlastní výroby, kde bylo příjemně teplo a mísily se zde různé vůně. Jako pozornost jsme dostali svíčku ve tvaru kostičky, kterou jsme si mohli ještě podle vlastní fantazie dozdobit. Přestože nebyl parafín úplně vřelý, raději jsme to  přenechali našemu průvodci.
V přízemí je prodejna, která nabízí nepřeberné množství svíček, ale i další hezké dárkové zboží. Prakticky všichni jsme si něco pro sebe nebo pro své blízké koupili. Poté jsme se rozloučili s milými zaměstnanci s příslibem další návštěvy  před Vánoci.