Jdi na obsah Jdi na menu
 


U přátel v Chebu 19.5.2012

21. 5. 2012

 

Jak jsme se nepotkali u Kolína, ale na Sněžce.
 
 
Květen již sám o sobě láká k procházkám snad každého z nás. Proto jsme se těšili, co nás čeká 19. 5. 2012, kdy jsme měli naplánovaný výlet do Chebu. Lákalo nás vidět Špalíček, historické centrum  města i jeho okolí.
I když celý týden předcházelo poměrně chladné počasí, v sobotu od rána se na nás usmívalo sluníčko, které nás pak doprovázelo po celý den. Při příjezdu do Chebu na nás čekala paní Vítězslava Pospíšilová členka výboru Svazu osob postižených civilizačními chorobami v Chebu. Skupina našich členů se při pobytu v Jánských Lázních s nimi spřátelila  během společného výstupu na Sněžku a spolupráce byla na světě. Pí Pospíšilová se nám věnovala prakticky celý den jako dobrá průvodkyně po chebských pozoruhodnostech. Všichni jsme si prošli místní „osu času“, která je zajímává zejména tím, že i člověka neznalého místní historie, upozorní na nejdůležitější data z dějin tohoto města. Tak jsme měli možnosti si prohlédnout upravené „podhradí“, které je moc hezké i pro využití volného času nejen pro cyklisty, rodiny s malými dětmi, ale i jako místo klidného posezení. Samozřejmě jsme se sešli  u Špalíčku.
Po krátkém odpočinku jsme vyrazili do malého městečka Skalná do restaurace Pod komínem. Zde jsme byli vítáni k našemu překvapení jako „velká delegace“ nejen chlebem a solí, ale také kulturním vystoupením žen z tanečního spolku „Trnky, brnky“ chebské organizace. To bylo velmi milé a pěkné. Předali jsme si navzájem drobné dárky. Obdrželi jsme perníkovou maketu restaurace, kde jsme obědvali. My jsem přivezli svým přátelům Obrazovou encyklopedii České republiky.
 Po dobrém obědě jsme se ještě cestou k autobusu krátce zastavili na hrádku Vildštejn, kde je velmi vtipně udělané muzeum hasičské techniky a vězeňství.
Poté jsme se vydali do přírodní rezervace SOOS. Někteří z nás se procházeli po okolí, jiní se vydali naučnou stezkou bahenních sopek.
Ale ani tímto náš výlet nekončil. Ještě jsme pokračovali na hrad Seeberg, který patří mezi  nejstarší na Chebsku. Po prohlídce této památky jsme se vydali do Františkových Lázní, kde právě probíhalo slavnostní zahájení lázeňské sezony. Procházkou mezi lázeňskými hosty a malým občerstvením v místní cukrárně jsme ukončili toto naše květnové sobotní putování po Západočeském kraji a spokojeni se vydali na zpáteční cestu domů.
Cestou jsme plánovali, jak uvítáme naše přátele 23.6.2012 v našem městě. Měli jsme dobrý pocit z toho, že se nám podařilo naplnit heslo naší organizace: „Důchodci důchodcům, aby nikdo nebyl sám“.
 
Bohumila Sýkorová 3.MO SDČR o.s. Kladno
Foto Věra Boštičková a Rudolf Wolf