Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rekondice diabetiků Kladno a nejen pro ně

25. 10. 2013

 

Rekondice diabetiků Kladno
Ve dnech 6.-13. října se někteří členové 3.MO SDČR zúčastnili v rámci spolupráce mezi seniorskými organizacemi letošní rekondice diaklubu v hotelu MAS v Sezimově Ústí, které je v nedávné minulosti spojeno se jménem T. Bati, jež se významnou měrou zasloužil o jeho rozkvět v 30.letech minulého století.
 Od počátku pobytu nás provázela péče delegáta p. Navrátila. který se o nás během pobytu vzorně staral a organizoval zajímavé výlety a společenské akce. Spolu s námi byli v hotelu i skupiny Diaklub Turnov a hosté z Prahy, se kterými jsme se více poznali na společenských večerech.
V průběhu pobytu jsme měli k dispozici bazén, bowling, rozpis procedur pro jednotlivce /masáže,magnetoterapie/ i pro skupiny ranní cvičení v tělocvičně i v bazénu a hlavně jezdili na výlety. Všichni jsme byli rozděleni do tří skupin a postupně navštívili Tábor založený roku 1420 v době s revolučního  husitského hnutí. Na Žižkově náměstí se majestátně tyčí socha Jana Žižky z Trocnova a lemují jej většinou gotické měšťanské domy. V západní okrajové části Tábora  jsme obdivovali i překrásné poutní místo Klokoty. Původně zde stál  hrádek pana Vítka z Klokot s malým kostelíkem. Ke konci 17. století se stali majiteli Benediktini a byl vystavěn krásný kostel obklopený ambity. Zvukovou kulisu tvoří chorál celkem deseti zvonů a zvonků. Toto místo je spojeno s poutěmi k Panně Marii.
Dále nám byla umožněna návštěva táborského divadla Oskara Nedbala. Ohromil nás zajímavý interier – jedno jeviště a dvě hlediště. Velice dobře vyřešená byla přestavba původního historického divadla z konce 19.století a moderní přístavby divadla ze 60. let 20.století. Zaujal nás nápis nad jevištěm „Tábor sobě“. Celý tento výlet byl v ceně zájezdu. V průběhu pobytu jsme však měli možnost se zúčastnit i dalších nabízených zájezdů . do Českých Budějovic, do kláštera Zlatá koruna, na Lipno se stezkou korunami stromů, do Třeboně, na zámek Kratochvíle a do Holašova, kde je krásná náves ve stylu venkovského baroka.
Byly pro nás uspořádány tři společenské večery, z toho jeden karneval s tombolou na téma "Květinové děti". Užili jsme si hodně legrace s vtipně oblečenými maskami. Zvolili jsme i krále a královnu karnevalu a pobavili se při tombole stejně jako další den při hře Bingo - za málo peněz hodně zábavy.
Náš delegát pro nás připravil i dvě zajímavé přednášky. Jedna o divoké kosmetice, která využívá bylinky volně rostoucí v přírodě a reprezentantka firmy NEFDESANT o potravinových doplňcích.
Také jsme si v průběhu pobytu udělali vycházku na nedaleký Kozí Hrádek, kde pobýval Mistr Jan Hus .
V sobotu jsme měli jedinečnou příležitost navštívit letní sídlo manželů Benešových. Vila byla vystavěna v letech 1930-31 ve stylu jihofrancouzského venkovského stavení a  je citlivě umístěna na návrší nad řekou Lužnicí. Je vidět s jakou láskou a péčí budovali jeho majitelé svůj domov. Hana Benešová ve své závěti odkázala dům Muzeu husitského revolučního hnuti v Táboře. V současnosti je vila v majetku vlády a slouží jako reprezentační prostory předsedy vlády.

Ze Sezimova Ústí jsme odjížděli v neděli odpočinuti a plni zážitků, které nám umožnil Diaklub –zejména  jeho předseda p. Jiří Nachtigal, který pobyt v této lokalitě dojednal. Děkujeme

Napsala Marcela Mostlová a Hana Wolfová