Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přednáška ve Sládečkově muzeu o pohlednicích Kladna

28. 3. 2015

 

PŘEDNÁŠKA o starých pohlednicích Kladna
 
Ve čtvrtek 19.března jsme se zúčastnili přednášky ve Sládečkově vlastivědném muzeu, kterou pro nás zajistil výbor 3.MO SDČR Kladno. Přednášku připravil Mgr Kuchyňka.
V první polovině 19.století se na našem území objevily první pohlednice. V roce 1873 to byl korespondenční lístek s obrázkem. První pohlednice byla v Čechách vydána v roce 1896 a od tohoto roku až do počátku první světové války – takzvaný zlatý věk pohlednice - bylo jich vydáno 2,5 miliardy Nejstarší pohlednice byly vydány metodou litografie, tedy tisku kamenem. Pro barevné pohlednice bylo použito 10-12 kamenů. Méně náročný a levnější byl světlotisk. Také byly vydávány plastické pohlednice, např. kladenské náměstí z roku 1912.
Po 1.světové válce převládla ručně kolorovaná pohlednice , barva se nanášela štětcem ručně.
Módní trendy
·        secesní koláž, barvy nejsou ostré
·        protržené – pohlednice z r.1902
·        nostalgické-kladno za časů Žďárských
·        prokopská slavnost
·        letem českým světem-forma motýlek
·        reklamní pohlednice
Vydání bylo v češtině i němčině.
Většina těchto pohlednic bylo vydáno v tiskárně Josefa Šolce. Měl na Kladně i knihkupectví.
Následovala ukázka starých pohlednic města Kladna např. hlavní třída,městské divadlo, kaple sv.Floriána zámek, různé domy,které byly zbourány a nahrazeny novými. Byl to velmi nostalgický pohled na staré Kladno.
Je velká škoda, že umístění Sládečkova muzea je mimo dopravní obslužnost a cesta od vzdálené stanice městské hromadné dopravy po neupraveném a rozbitém chodníku je pro starší lidi velmi náročná a dlouhá. Bylo by dobré , aby vedení města o tomto problému uvažovalo a zajistilo lepší dopravní obslužnost k tomuto místu, které je věnováno minulosti našeho města. Návštěvníkům je přístupná nejen stálá expozice o nejstarších dobách Kladna, ale i knihovna a badatelna.
Napsala: M.Mostlová