Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pobytový zájezd do Luhačovic 2.8.-7.8.2015

31. 8. 2015

 

 Dovolená seniorů v Pozlovicích u Luhačovic 1
 
 Na začátek měsíce srpna pro své členy výbor 3. MO seniorů zajistil týdenní rekreaci v Pozlovcích na břehu Luhačovické přehrady v hotelu ADAMANTINO. Pobyt v hotelu vyhovuje všem věkovým kategoriím. Na své si zde přijdou milovníci sportu i ti, kteří maji raději wellness, k dispozici je krytý bazén s vyhřívanou vodou, vířivka, sauna i masérna.
 Pozlovice jsou menším lázeňským místem, leží na samé hranici chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a má nejlepší životní prostředí. První doložená písemná zpráva o Pozlovicích je z r.1287, na městys byly povýšeny císařovnou Marií Terezií roku 1758.
 První námi navštívené, bylo poutní místo - Velehrad, spojené s cyrilometodějským odkazem. V roce 1205 přišli na toto místo mniši cisterciánského řádu. Velehrad byl budován jako pohřební místo moravských markohrabat. Každoročně se 5. července se zde scházejí věřící na Národní pouti, která se koná u příležitosti svátku sv. Cyrila a Metoděje, kteří přišli na Moravu z Konstanti-nopole, na pozvání knížete Rastislava.
   Následující den jsme se vydali na prohlídku největších moravských lázní s volně přístupnými léčivými minerálními prameny, z nichž nejznámější je Vincentka, ale nejchutnější asi Aloisie – a to do Luhačovic.Obdivovali jsme neobyčejnou architektonickou tvář města, podporovanou i členitým terénem. Na architektonické podobě Luhačovic se podíleli vynikající architekti Dušan Jurkovič, Emil Králík a další.
   Následoval autobusový výlet do Vizovic, města proslaveného nejen slivovicí, ale i figurálním pečivem. Před likérkou stojí dvě dřevné sochy – Bolka Polívky a Jožina z bažin. Tradice výroba pálenek se zde datuje už od konce 16.století. Nahlédli jsme přímo do výrobny slivovice a řady dalších alkoholických nápojů. Degustace a možnost nákupu v podnikové prodejně je součástí prohlídky. Každý rok se ve Vizovicích koná festival Trnkobraní. Za prohlídku také stojí zámek Vizovice z poloviny 18. století, který je národní kulturní památkou. Zámek je obklopen francouzským a anglickým parkem.
 Několik zájemců z našich řad navštívilo město s charakte-ristickou architekturou – Zlín ( býv. Gottwaldov). Chtěli vidět Baťův mrakodrap a jeho pracovnu ve výtahu i kolonii hranatých baťovských domků. Nešlo opomenout ani Zoo Lešná, která patří k vyjímečným zahradám v ČR.              
 
   Dovolená velice rychle utíkala, protože každý den jsme navštívili nějaké zajímavé místo naší vlasti.
 Navštívili jsme i vinný sklípek v Uherském Brodě, královském městě, kde prožil dětství Učitel národů - J.A.Komenský. Ve sklípku nám byla předložena ochutnávka různých druhů vín a k tomu malé pohoštění.
   Při zpáteční cestě domů jsme se zastavili ve městě podmanivé krásy – Kroměříži, zvané Perlou Moravy. Prvně se připomíná roku 1107 a na rozvoj města měli zásadní vliv olomoučtí biskupové a arcibiskupové. Místní krásný zámek, s vyhlášenými zahradami, po celou dobu své existence byl majetkem olomouckých biskupů a arcibiskupů, kterým slouž il především jako reprezentační rezidence. Nyní je toto vše nárokováno církví zpět, v rámci církevních restitucí.
 Návštěvníky města okouzlí historické centrum s řadou unikátních památek. V areálu bývalého františkánského kláštera, nyní hotelu Octárna, jsou zpřístupněny čtyři Švabinského mozaikové lunety, které byly původně určeny pro výzdobu Národního divadla v Praze.
 Nechybí expozice Karla Kryla, významného kroměřížského rodáka, která zdůrazňuje osobité a nezaměnitelné dílo tohoto zpěváka.
   Arcibiskupský zámek postavený ve slohu raného baroka a k němu přiléhající Podzámecká zahrada a Květná zahrada jsou jedny z nejvýznamnějších památek Kroměříže a celé Moravy. V roce 1995 byl celý komplex zařazen mezi národní kulturní památky a v roce 1998 byl zapsán na Listinu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
 Sněmovní sál kroměřížského zámku je jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů ve střední Evropě. Zajímavostí sálu je nástropní malba, která je ve skutečnosti provedena na plátně. Sál byl místem konání Ústavodárného říšského sněmu rakouských národů z roku 1848. Tento sněm začal původně 22. července 1848 ve Vídni, ale 7. října 1848 byl kvůli vypuknutí revoluce přerušen a přesunut do Kroměříže.
 Historické kulisy zámku lákají filmače z celého světa. Také Miloš Forman zde natáčel mnohé scény slavného oskarového filmu „Amádeus“
 Anglická Podzámecká zahrada se nachází mezi zámkem a řekou Moravou a má rozlohu 47,1 ha. Její nejstarší část existovala již v 15. století. Zahrada zahrnuje rozsáhlé, udržované travnaté plochy i unikátní sbírku stromů.

 Květná zahrada patří mezi nejvýznamnější díla zahradní architektury v celosvětovém měřítku. Dominatou je kolonáda zdobená sochami a rotunda s Foucaultovým kyvadlem, postavení v roce 1671.
                     Za prohlídku také stojí historické arcibiskupské vinné sklepy, založené ve 13.století, umístěné 6,5 m v podzemí. Víno zraje v dřevěných sudech, z nichž nejstarší pochází z roku 1805. Nabízí se zde možnost ochutnávky přírodních vín.
Za krásnou dovolenou děkujeme předsedkyni 3.MO seniorů – paní Haně Wolfové!
Napsala M.Möstlová