Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pobytový zájezd do Chlumu u Třeboně

19. 8. 2013

 

 

Jak jsme se měli na březích rybníka Hejtmana
 
V letošním roce se členové 3.MO SDČR Kladno vypravili na pobytový zájezd do Jižních Čech. Na doporučení některých kladenských seniorských organizací jsme navštívili penzion Hejtman v Chlumu u Třeboně. Nechali jsme doma všechny starosti, sbalili si pouze dobrou náladu a pár nezbytných věcí do kufříků a v sobotu 10.8.2013 jsme vyjeli s dopravní společností LAMER k našemu cíli. Pan řidič byl velice vstřícný, usměvavý a mladý, a tak se všem líbil. Cesta nám uběhla a po rychlém ubytování a dobrém obědě jsme se vypravili obhlédnout okolí. Ihned nás upoutala dominanta celého Chlumu – kostel Nanebevzetí Panny Marie. Krásně nově upravená křížová cesta nás večer dovedla na mši v tomto kostele a v úterý na komentovanou prohlídku. Tam jsme se dozvěděli, proč byl kostel vystavěn – jako poděkování za záchranu života.
Dále jsme poznávali přírodní krásy Třeboňska díky ochotnému majiteli kempu a restaurace U kapříka, který nám dal několik skvělých typů a zapůjčil turistickou mapu na výlety.Tak jsme došli k obrázku okolo krásného rybníka uprostřed velebných lesů a měli velkou radost z nálezu kamenu viklan. Podrobná vypůjčená mapa nás zavedla též pod vedením Jiřky Paurové k rybníku Kanclíř, na jehož hrázi jsme obdivovali starobylé duby.
Oblíbená byla vycházka do restaurace U sumečka, kde jsme si pochutnávali na rybích specialitách stejně jako na dobrém pivu nebo točené limonádě. Paní Jitka Kreimová vyhledala autobusové spojení pro méně zdatné turistky a doprovodila je do této vyhlášené restaurace.
Ve středu jsme měli objednaný autobus do Českého Krumlova. Po prohlídce zámku jsme se prošli krásně upravenými uličkami starobylého města s několika kouzelnými vyhlídkami a nechali se unášet nádherou zámku i řeky, která však nesla ještě stopy nedávných povodní. Zašli jsme i do kostela sv.Víta. Někteří došli i do zámecké zahrady se světoznámým otáčivým hledištěm. Na zpáteční cestě jsme se zastavili v klášteře Zlatá Koruna. Někteří z nás se zúčastnili i zajímavé prohlídky.
Ve čtvrtek se vypravily dvě party turistů do krásného okolí protkaného rybníky  - jedna vedená Jiřkou Paurovou a druhá Věrou Sudíkovou.
V pátek jsme se absolvovali poslední autobusový výlet do Třeboně. Zajímal nás rozlehlý rybník Svět, vyhlídka z radniční věže, Schwarzenberská hrobka i třeboňské  lázně. Svezli jsme se  vláčkem Třeboňáčkem  a nakoupili  dárky pro své blízké.
Večer proběhlo vyhodnocení Velké Hejtmanské soutěže, které měl možnost zúčastnit se každý účastník zájezdu. Šlo o to, aby se lidé co nejvíce seznámili s historií i zajímavostmi Třeboňska. Hlavní výhru obdržel náš dobrý kamarád pan Ivan Paur. Blahopřejeme.
A nyní z hodnocení ankety účastníků
-          …dobrá zábava při rozcvičkách nám hned po ránu přidala na dobré náladě
-          …bezvadná strava ,čistota prostředí penzionu, příjemný a ochotný personál nám   
-              zpříjemňoval pobyt
-          …díky zájezdům jsme poznali krásná místa Jižních Čech
-          …společné zážitky nám umožnily lépe se poznat a skamarádit se
 
A slova básníků
 
Bylo tu krásně, všem se nám tu líbilo, bohužel hub ani borůvek nebylo.
I když jsme všichni poctivě šlapali, stejně jsme každý nějaké kilo nabrali.
Díky dochvilnosti i ukázněnosti všech, organizace jak mlýnská kola klapala.
A bude-li příště nějaká šance zas, rádi se zúčastníme poznávání českých krás.
 
A závěrem
 
Moc se nám tu líbilo, a rychle to uběhlo.
Počasí nám velmi přálo a vycházek nebylo málo.
Všechno dobře klapalo a také nám zde chutnalo.
 
Všem, kteří v anketě napsali slova uznání a díků na moji adresu opravdu moc děkuji.
 
Napsala Hana Wolfová s využitím příspěvků závěrečné ankety.