Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návštěva Českého rozhlasu v Praze

20. 5. 2012
Byli jsme v budovách Českého rozhlasu v Praze.
Nejdřív jsme vyslechli něco z historie a prohlédli si výstavku původních předmětů.
Dne 18. 5. 1923 začal vysílat Československý rozhlas. Bylo to ze stanu na letišti ve Kbelích.
Pak se rozhlas několikrát stěhoval, ale až v roce 1933 byla postavena budova na Vinohradské třídě 12. V roce 2000 byly prostory rozšířeny o budovy Římská 12. a Římská 13. Viděli jsme také zajímavost, jedinou v naší republice: pružiny, na kterých nové budovy stojí. V okolí je velký hluk a dole jezdí vlaky a metro, proto je budova takto zabezpečena. Prosklenou stěnou jsme nahlédli do archivu, kde jsou uloženy velmi zajímavé nahrávky, nejstarší  z roku 1888.
Pod  travnatou plochou atria budovy jsme ani netušili, že se skrývá nahrávací studio  sálu, kam se vejde celý symfonický orchestr Českého rozhlasu. Dolů nás svezl páter noster do vstupních prostor ve Vinohradské třídě, které jsou krásně opraveny v duchu roku 1933. Tam nám velmi milá paní průvodkyně ještě vyprávěla o jednotlivých stanicích : ČRo 1 Radiožurnál, zpravodajsko-publicistická stanice, ČRo 2, stanice pro celou rodinu, ČRo 3, Vltava – kulturní stanice evropského typu, ČRo 6, analyticko-publicistická stanice, ČRo 7 – vysílání do zahraničí , ČRo Leonardo – popularizace vědy a také nás pozvala na velké oslavy 90. výročí rozhlasu příští rok.
Kdo by měl zájem, může přijít ještě za týden v sobotu 26.5.2012 na Den otevřených dveří. Aby nemusel dlouho čekat na prohlídkovou skupinu bylo by dobré, kdyby se objednal na tel.čísle 221551322 nebo mailu ivana.florianova@rozhlas.cz.
 
Zorka Karausova 3.MO SDČR o.s. Kladno
Foto R:Wolf