Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muzeum vodárenství

6. 4. 2012

 

Muzeum vodárenství

Ve středu se 18 našich členů zúčastnilo exkurze do muzea vodárenství.

Poutavá a velmizajímavá přednáška našeho průvodce daleko předčila naše očekávání. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých postřehů. Např. o čistotě našich tak opěvovaných stříbropěnných vod.Obyvatelstvo raného středověku většinou sídlilo kolem vodních toků.

Ty jim všakposkytovaly nejen vodu, ale současně sloužily jako levné odstraňování odpadků. Nač kopat jámu pro odpadky, uhynulé dobytče, fekálie, když je řeka odnese.

Později však začala vznikat města a k vodě bylo najednou daleko. Studny nestačily a proto se začaly budovat vodárenské věže. A naši ekonomicky myslící předkové použili soustavu vodního kola a pump. A opět tekla voda samotíží do kašen. Elektrická čerpadla a čištění vody se uplatnilo daleko později. A muzeum ve vodárně v Praze Podolí zachycuje celý tento vývoj, od vrtaných dřevěných a keramických trub po dnešní dobu, kdy si doma otočíme kohoutkem a teče nám čistá voda.

Po skončení prohlídky jsme společně vystoupali na Vyšehrad.

Zde jsme ještě udělali společné foto u Táborské brány a nejstarší pražské rotundy sv.Martina a rozešli se  každý podle svého zájmu.

 

 

 

pred-rotundou.jpg