Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barrandovské studio

28. 3. 2015

 

Návštěva Barrandova 18.3.2015
 
Barrandovské filmové studio je místem, na kterém zanechala svou stopu téměř celá filmová historie jak československá, tak i česká. V této továrně na sny , jak jsou Barrandovské ateliery také nazývány se za více než 80ti letou historii nashromáždila celá řada originálních písemných , fotografických dokumentů , kostýmů a rekvizit.
Před několika lety se společnost Barrandov studio a.s. za plné podpory svých akcionářů rozhodla vytvořit sbírky firemního dědictví, a tak exponáty uchovat pro příští generace.
Naše prohlídka začala ve skladu kostýmů tzv. fundusu. Zde je uloženo téměř 200 tisíc kusů oděvu od středověku až po současnost. Většina je ušitá v místních dílnách , některé i ručně. Cena za jejich půjčení se pohybuje od desítek korun po několik tisíc, dle pracnosti a materiálu. Historické kostýmy se velmi často využívají při natáčení pohádek nejen filmových ale i televizních.
V daším skladu bylo velké množství nejrůznějších uniforem, dále jsme pokračovali prohlídkou skladu nábytku , obrazů a elektrických přístrojů a lustrů.
V blízkosti hlavní budovy jsou postaveny dřevěné kulisy znázorňující středověké město, náměstí, hradby hradu, brány a paláce . Jedná se o největší dekoraci na Barrandově. Kulisy jsou ze sádry, polystyrenu a juty a působí velmi opravdově. Některé součásti jsou i na kolečkách , aby se mohly vytvářet různé kombinace.
Poslední prohlídkou byly vlastní ateliéry, kde se natáčí nejen interiérové záběry, ale možné jsou i záběry exteriérové. V neposlední řadě se zde točí i reklamy. Tyto ateliéry jsou často využívány i zahraničními filmaři. Je zde i možnost pronájmů na společenské akce jako jsou plesy nebo módní přehlídky.
Bylo to úžasné odpoledne a všichni jsme se vraceli domů plni dojmů .
Napsala: M.Mὅstlová